Viasat Film tv tablå, Onsdag 2015-04-01
 
07:00 Cykelmyggen och minibillen
Dansk animerad film från 2014. Mini är ett slags skalbagge som vill bli cirkusstjärna. Och han får chansen på en loppcirkus med Dagmar och Egon. Men balansproblemen kommer i vägen då han orsakar en olycka och skamsen tvingas lämna cirkusen. Ensam i skogen hamnar han hos ett gäng rövare, ledda av stora skalbaggen Basse, som tvingar Mini att sno honung. Bina kommer dock på honom och han fängslas. Men äventyret har ännu bara börjat för Mini. Producerat år 2014. Regissör: Jannik Hastrup, Flemming Quist Møller, Röst: Mona Alenius Kaniewski, Fabian von Harlang, Selma Quist Møller, Jacob Alwan Salling. (120min)
 
09:00 Far til fire - Onkel Sofus vender tilbage
(1:01 kvar)
Dansk komedi från 2014. Den välmående och lyckliga familjen står inför ett svårt test. Snälla morbror Anders tvillingbror, den något jobbigare Sofus återvänder hem från Australien. Sofus är Anders motsats; han är gnällig, lynnig och vill bestämma över alla. Dessutom har han tagit med sig en ko hem. Och denna ko ska hjälpa honom att vinna en mjölkningstävling. Men kossan kan plötsligt inte producera någon mjölk och Sofus negativa övertalningar funkar inte. Kanske kan hans familj lära honom ett och annat. Producerat år 2014. Regissör: Giacomo Campeotto, Skådespelare: Bodil Jørgensen, Sigurd Philip Dalgas, Karoline Hamm, Jesper Asholt, Kurt Ravn. (120min, 1:01 kvar)
 
11:00 About last night
(1:01 till start)
Amerikansk romantisk komedi från 2014. Bernie anser sig veta vad män och kvinnor vill ha, hans flickvän Joan likaså. Så självklart tror de sig veta allt om hur deras vänner, Danny och Debbie, ska hantera sin nya relation. Speciellt som Bernie anser sig ansvarig för att de fått ihop det. Men kanske borde de fundera mer på hur de själva vill ha det. Producerat år 2014. Regissör: Steve Pink, Skådespelare: Regina Hall, Joy Bryant, Michael Ealy, Kevin Har. (120min, 1:01 till start)
 
13:00 Lasse-Majas detektivbyrå - Von Broms hemlighet
(3:01 till start)
Svensk familjefilm från 2013. Lasse och Maja hittar en gammal kista, försvunnen sedan flera hundra år, under byns kyrka. De hoppas att fyndet ska hjälpa till med kostnaden för renoveringen av kyrkan. Men arvingarna till Von Broms, som en gång ägde kistan, vill annat. Kistan blir stulen och Lasse-Majas detektivbyrå har nu ett nytt fall. Underhållande och spännande familjefilm. Producerat år 2013. Regissör: Pontus Klänge, Walter Söderlund, Skådespelare: Kajsa Ernst, Peter Magnusson, Adam Pålsson, Amanda Pajus, Lukas Holgersson. (120min, 3:01 till start)
 
15:00 Austenland
(5:01 till start)
Amerikansk romantisk komedi från 2013. Jane Hayes verkar vara en normal ung kvinna. Men hon har en besatthet, nämligen Jane Austen. Eller rättare sagt Stolthet och fördom och dess karaktär Mr Darcy, i form av Colin Firth. Ingen verklig man kan leva upp till hennes förväntningar. Så Jane bestämmer sig för att lägga alla besparingar på en resa till England, till en sammankomst för Austen-galna kvinnor. Kanske kan hennes fantasier bli verklighet i författarinnans hemland?. Producerat år 2013. Regissör: Jerusha Hess, Skådespelare: Bret McKenzie, Jennifer Coolidge, James Callis, Keri Russell, JJ Field. (120min, 5:01 till start)
 
17:00 The love punch
(7:01 till start)
Fransk-brittisk komedi från 2013. Det skilda paret Richard och Kate har fortfarande glöden kvar. Men pengar har de inga, eftersom Richards chef myglat bort allt. När de får reda på att den snikna chefen just köpt en ovärderlig diamant till sin flickvän slår de sig ihop för att hämnas. Platsen är chefens bröllop. Och målet – ja, det är diamanten så klart. Producerat år 2013. Regissör: Joel Hopkins, Skådespelare: Timothy Spall, Tuppence Middleton, Celia Imrie, Emma Thompson, Pierce Brosnan. (120min, 7:01 till start)
 
19:00 Nebraska
(9:01 till start)
Amerikanskt drama från 2013. Woody Grant plockas upp av sin son David då polisen hittat honom vandrande mitt i vägen. Det visar sig att Woody är på väg till Nebraska för att inkassera en miljonvinst. David kollar upp vinsten, inser att det bara är humbug, men väljer ändå att köra sin tjurskalliga far över landet. Kanske får han på vägen en chans att nå fram till en far han aldrig förstått. Producerat år 2013. Regissör: Alexander Payne, Skådespelare: June Squibb, Bob Odenkirk, Stacy Keach, Bruce Dern, Will Forte. (120min, 9:01 till start)
 
21:00 Captain Phillips
(11:01 till start)
Amerikanskt thriller från 2013. Historien om händelsen då somaliska pirater intog amerikanska lastfartyget Maersk Alabama, 2009. I fokus är den relation som byggs mellan den amerikanske kaptenen Philips och Muse, piraternas ledare. Kampen dem emellan blir allt intensivare, lösningar mer desperata, medan förhandlingar pågår över deras huvuden. Producerat år 2013. Regissör: Paul Greengrass, Skådespelare: Barkhad Abdi, Barkhad Abdirahman, Mahat M. Ali, Tom Hanks, Catherine Keener. (140min, 11:01 till start)
 
23:20 Evil dead
(13:21 till start)
Amerikansk skräckfilm från 2013. I nyinspelningen av kultskräckisen från 1981 befinner sig fem vänner i 20-årsåldern i en enslig stuga. När de finner Book of the Dead åkallar de ovetande demoner som bor i skogarna omkring stugan; demoner som tar över kropp efter kropp tills bara en finns kvar att kämpa för sitt liv. Producerat år 2013. Regissör: Fede Alvarez, Skådespelare: Lou Taylor Pucci, Jessica Lucas, Elizabeth Blackmore, Jane Levy, Shiloh Fernandez.
 
01:00 Ragnarok
(15:01 till start)
Norskt äventyr från 2013. Arkeologen Sigurd är smått besatt av legenden om Ragnarök, världens undergång enligt nordisk mytologi. För att hitta sanningen, elller något slags bevis för sina teser, beger han sig, med sina kolleor och två barn, ut på en expedition till Finnmarken längst upp i norr. Här finns ett ingemansland, mellan Norge och Ryssland, som ingen beträtt i modern tid. Gamla runor får nya betydelser och sanningen är mer spektakulär än någon kunnat ana. Norsk äventyrs-succé. Producerat år 2013. Regissör: Mikkel Brænne Sandemose, Skådespelare: Bjørn Sundquist, Sofia Helin, Maria Annette Tanderød Berglyd, Pål Sverre Hagen, Nicolai Cleve Broch. (120min, 15:01 till start)
 
03:00 Magic magic
(17:01 till start)
Chilensk-amerikansk thriller från 2013. Alicia har åkt på semester till Sydamerika för att umgås med kusinen Sarah. När Sarah plötsligt måste ge sig av blir Alicia kvar på en avskärmad ö utanför Chile tillsammans med tre av Sarahs vänner, däribland en sadistisk amerikansk utbytesstudent vid namn Brink. Alicia är rädd, förvirrad och sömnlös, och det som började som en semester förvandlas snart till en mardröm som hon inte kan vakna upp från. Resan blir en enda röra av inhemska riter, märkliga djur och fängslande transer, och när lekarna går för långt får det hela dödliga konsekvenser. Producerat år 2013. Regissör: Sebastián Silva, Skådespelare: Emily Browning, Catalina Sandino Moreno, Agustín Silva, Michael Cera, Juno Temple. (100min, 17:01 till start)
 
 
Viasat Film tv tablå, Torsdag 2015-04-02
 
04:40 Captain Phillips
Amerikanskt thriller från 2013. Historien om händelsen då somaliska pirater intog amerikanska lastfartyget Maersk Alabama, 2009. I fokus är den relation som byggs mellan den amerikanske kaptenen Philips och Muse, piraternas ledare. Kampen dem emellan blir allt intensivare, lösningar mer desperata, medan förhandlingar pågår över deras huvuden. Producerat år 2013. Regissör: Paul Greengrass, Skådespelare: Barkhad Abdi, Barkhad Abdirahman, Mahat M. Ali, Tom Hanks, Catherine Keener. (140min)
 
07:00 Austenland
Amerikansk romantisk komedi från 2013. Jane Hayes verkar vara en normal ung kvinna. Men hon har en besatthet, nämligen Jane Austen. Eller rättare sagt Stolthet och fördom och dess karaktär Mr Darcy, i form av Colin Firth. Ingen verklig man kan leva upp till hennes förväntningar. Så Jane bestämmer sig för att lägga alla besparingar på en resa till England, till en sammankomst för Austen-galna kvinnor. Kanske kan hennes fantasier bli verklighet i författarinnans hemland?. Producerat år 2013. Regissör: Jerusha Hess, Skådespelare: Bret McKenzie, Jennifer Coolidge, James Callis, Keri Russell, JJ Field. (120min)
 
09:00 Lasse-Majas detektivbyrå - Von Broms hemlighet
Svensk familjefilm från 2013. Lasse och Maja hittar en gammal kista, försvunnen sedan flera hundra år, under byns kyrka. De hoppas att fyndet ska hjälpa till med kostnaden för renoveringen av kyrkan. Men arvingarna till Von Broms, som en gång ägde kistan, vill annat. Kistan blir stulen och Lasse-Majas detektivbyrå har nu ett nytt fall. Underhållande och spännande familjefilm. Producerat år 2013. Regissör: Pontus Klänge, Walter Söderlund, Skådespelare: Kajsa Ernst, Peter Magnusson, Adam Pålsson, Amanda Pajus, Lukas Holgersson. (120min)
 
11:00 The love punch
Fransk-brittisk komedi från 2013. Det skilda paret Richard och Kate har fortfarande glöden kvar. Men pengar har de inga, eftersom Richards chef myglat bort allt. När de får reda på att den snikna chefen just köpt en ovärderlig diamant till sin flickvän slår de sig ihop för att hämnas. Platsen är chefens bröllop. Och målet – ja, det är diamanten så klart. Producerat år 2013. Regissör: Joel Hopkins, Skådespelare: Timothy Spall, Tuppence Middleton, Celia Imrie, Emma Thompson, Pierce Brosnan. (120min)
 
13:00 Parental guidance
Amerikansk komedi från 2012. Artie och Diane går med på att ta hand om sina tre små barnbarn när ungarnas föräldrar måste iväg på en jobbresa. Problem uppstår snabbt då morfars uppfostringsmetoder krockar med barnbarnens vana att alltid få som de vill. Producerat år 2012. Regissör: Andy Fickman, Skådespelare: Marisa Tomei, Tom Everett Scott, Billy Crystal, Bette Midler. (120min)
 
15:00 Admission
Amerikansk romantisk dramakomedi från 2013. En antagningsansvarig på Princeton möter en collegestudent som kan vara den son hon gav upp till en hemlig adoption när han var nyfödd. Producerat år 2013. Regissör: Paul Weitz, Skådespelare: Nat Wolff, Ann Harada, Ben Levin, Tina Fey, Paul Rudd. (120min)
 
17:00 Hitchcock
Amerikanskt drama från 2012. Året är 1959 och mästerregissören Alfred Hitchcock vill förnya sig. Valet faller på ”Psycho”, vilket visar sig bli ett kontroversiellt beslut. Det leder till en problematisk inspelning med censurbråk, och Hitchcocks fixering vid stjärnaktrisen Janet Leigh väcker även hustrun Almas vrede. Producerat år 2012. Regissör: Sacha Gervasi, Skådespelare: Scarlett Johansson, Danny Huston, Helen Mirren, Anthony Hopkins. (120min)
 
19:00 Ragnarok
Norskt äventyr från 2013. Arkeologen Sigurd är smått besatt av legenden om Ragnarök, världens undergång enligt nordisk mytologi. För att hitta sanningen, elller något slags bevis för sina teser, beger han sig, med sina kolleor och två barn, ut på en expedition till Finnmarken längst upp i norr. Här finns ett ingemansland, mellan Norge och Ryssland, som ingen beträtt i modern tid. Gamla runor får nya betydelser och sanningen är mer spektakulär än någon kunnat ana. Norsk äventyrs-succé. Producerat år 2013. Regissör: Mikkel Brænne Sandemose, Skådespelare: Bjørn Sundquist, Sofia Helin, Maria Annette Tanderød Berglyd, Pål Sverre Hagen, Nicolai Cleve Broch. (120min)
 
21:00 The legend of Hercules
Amerikanskt äventyr från 2014. Hercules är Zeus son; en halvgud med enorma krafter. Men om detta vet han inget då han slängs ur landet av kungen, sin styvfar, på grund av kärlek. Såld som slav inser Hercules vem han är och lär sig om sina krafter. Och via gladiator-arenor och strider beger han sig ut på den legendariska odyssé som tar honom tillbaka till sitt hemland. Producerat år 2014. Regissör: Renny Harlin, Skådespelare: Scott Adkins, Roxanne McKee, Liam Garrigan, Kellan Lutz, Gaia Weiss. (120min)
 
23:00 American hustle
Amerikansk dramakomedi från 2013. Fifflarparet Irving och Sydney tvingas in i ett samarbete med FBI för att inte själva hamna i fängelse. Agenten Richie är deras kontakt, en lätt hysterisk man med planer större än hans hjärnkapacitet. Och nu är de alla fast mellan maffia, mäktiga politiker och sina egna tillkortakommanden. Till råga på allt tvingas Irving dras med sin irrationella fru Rosalyn, som gärna lägger sig i alla hans planer. Producerat år 2013. Regissör: David O. Russell, Skådespelare: Amy Adams, Jennifer Lawrence, Jeremy Renner, Christian Bale, Bradley Cooper.
 
01:20 Klassefesten 2: Begravelsen
Dansk komedi från 2014. Vännerna Thomas, Andreas och Niels återförenas i denna uppföljare. Thomas ska äntligen gifta sig och Andreas har ordnat århundradets svensexa. Men ett chockerande dödsfall på festen tvingar iväg vännerna på en oförglömlig resa mot en begravning. Dejter, otrohet och nära döden-upplevelser sätter vänskapen på prov. Kommer de att överleva begravningen – och hinner de i så fall hem i tid till bröllopet?. Producerat år 2014. Regissör: Mikkel Serup, Skådespelare: Troels Lyby, Lars Ranthe, Anne Sofie Espersen, Anders W. Berthelsen, Nicolaj Kopernikus. (100min)
 
03:00 Sabotage
Amerikansk action från 2014. En grupp bestående av statliga agenter, ledda av Breacher Warton, intar en kartells knark-gömma. En knarkboss åker dit, men pengar försvinner och gruppen utsätts för förhör. När sedan medlemmarna i gruppen dödas en efter en inser Breacher att någon i hans eget gäng har svikit. Producerat år 2014. Regissör: David Ayer, Skådespelare: Terrence Howard, Olivia Williams, Mireille Enos, Arnold Schwarzenegger, Sam Worthington. (120min)
 
 
Viasat Film tv tablå, Fredag 2015-04-03
 
05:00 The legend of Hercules
Amerikanskt äventyr från 2014. Hercules är Zeus son; en halvgud med enorma krafter. Men om detta vet han inget då han slängs ur landet av kungen, sin styvfar, på grund av kärlek. Såld som slav inser Hercules vem han är och lär sig om sina krafter. Och via gladiator-arenor och strider beger han sig ut på den legendariska odyssé som tar honom tillbaka till sitt hemland. Producerat år 2014. Regissör: Renny Harlin, Skådespelare: Scott Adkins, Roxanne McKee, Liam Garrigan, Kellan Lutz, Gaia Weiss. (120min)
 
07:00 Admission
Amerikansk romantisk dramakomedi från 2013. En antagningsansvarig på Princeton möter en collegestudent som kan vara den son hon gav upp till en hemlig adoption när han var nyfödd. Producerat år 2013. Regissör: Paul Weitz, Skådespelare: Nat Wolff, Ann Harada, Ben Levin, Tina Fey, Paul Rudd. (120min)
 
09:00 Parental guidance
Amerikansk komedi från 2012. Artie och Diane går med på att ta hand om sina tre små barnbarn när ungarnas föräldrar måste iväg på en jobbresa. Problem uppstår snabbt då morfars uppfostringsmetoder krockar med barnbarnens vana att alltid få som de vill. Producerat år 2012. Regissör: Andy Fickman, Skådespelare: Marisa Tomei, Tom Everett Scott, Billy Crystal, Bette Midler. (120min)
 
11:00 Philomena
Brittisk-amerikanskt drama från 2013. Då hon som tonåring i 50-talets Irland blir gravid skickas Philomena till klostret Roscrea som en fallen kvinna. När hennes pojke bara är några år tas han ifrån henne och adopteras till USA. Philomena tillbringar kommande 50 år sökande efter honom. Så möter hon Martin, en världsvan journalist som fastnar för hennes historia. Tillsammans beger de sig till USA på en resa som inte bara avslöjar en fantastisk historia utan även skapar ett oväntat band dem emellan. Rörande, otäck och rolig film som vunnit många priser. Med Steve Coogan och Judy Dench. Producerat år 2013. Regissör: Stephen Frears, Skådespelare: Mare Winningham, Barbara Jefford, Judi Dench, Steve Coogan, Sophie Kennedy Clark. (100min)
 
12:40 Peter & the wolf
Brittisk-polsk animerad film från 2006. I utkanten av Rysslands stora skogar, där vargarna härjar, ligger en liten by omgiven av ett högt staket. Här lever Peter med en surmulen farfar som inte låter honom göra som han vill, och framför allt inte bege sig ut i skogen. Han enda vän är en anka. Men så förändras allt då en fågel med bruten vinge landar i deras trädgård. Producerat år 2006. Regissör: Suzie Templeton. (40min)
 
13:20 Det regnar köttbullar 2
Amerikansk animerad film från 2013. Flint trodde sig ha räddat världen då han förstörde sin uppfinning: en maskin som gjorde mat av vatten, men som skapade märkliga naturkatastrofer. Nu får han dock reda på att maskinen överlevde – och nu spottar ut märkliga muterade mat-djur. Så Flint måste nu bekämpa tacodiler och andra farligheter för att åter rädda världen. Producerat år 2013. Regissör: Cody Cameron, Kris Pearn, Skådespelare: James Caan, Will Forte, Andy Samberg, Anna Faris, Bill Hader. (100min)
 
15:00 A case of you
Amerikansk romantisk komedi från 2013. En ung författare försöker imponera på en tjej som han träffar på nätet med en förskönad profil. Men när hon faller för honom och han måste hålla fast vid sin historia blir det riktigt rörigt. Producerat år 2013. Regissör: Kat Coiro, Skådespelare: Keir ODonnell, Busy Philipps, Sienna Miller, Justin Long, Evan Rachel Wood. (120min)
 
17:00 Epic: Skogens hemliga rike
Amerikanskt äventyr från 2013. Sjuttonåriga MK flyttar in hos sin uppfinnarpappa, som är besatt av att hitta ett mystiskt småfolk som han påstår bor i skogen. Det visar sig att folket är verkligt, och MK krymps ner till deras storlek, och hamnar mitt i striden mellan det goda småfolket och de onda insekterna. Producerat år 2013. Regissör: Chris Wedge, Skådespelare: Josh Hutcherson, Colin Farrell, Beyoncé Knowles, Amanda Seyfried. (120min)
 
19:00 Tarzan
Tysk animerad film från 2014. John Greystoke Jr är bara en pojke då han följer med sina föräldrar på expedition i Afrika. Men deras helikoter störtar och John är enda överlevande. Han tas om hand om gorillan Kala och hennes flock och får namnet Tarzan. Tiden går, Tazan växer upp – och så en dag möter han Jane Porter. Hon väcker något i honom, längtan efter mänsklig kontakt, och när hon återvänder till djungeln några år senare återtar de kontakten. Men den man hon har med sig är där i andra ärenden: att finna den energikälla Tarzans föräldrar en gång sökte. Producerat år 2014. Regissör: Reinhard Klooss. (120min)
 
21:00 Michael Kohlhaas
Fransk-tyskt drama från 2013. Michael Kohlhaas är en fredlig familjeman och hästhandlare som förändras efter att ha blivit illa behandlad av en slottsherre. Michael bygger en egen armé och beger sig på våldsam hämndturné för att skipa rättvisa. Vann två Cesar i Frankrike. Filmatisering av Heinrich von Kleists klassiska historia från 1500-talets Frankrike. Producerat år 2013. Regissör: Arnaud des Pallières, Skådespelare: Delphine Chuillot, Roxane Duran, David Bennent, Mads Mikkelsen, Mélusine Mayance. (130min)
 
23:10 Ice soldiers
Kanadensisk science fiction från 2013. Malraux är en forskare som finner en bunker dold under snön i kanadensiska vildmarken. Här ligger tre frusna ryska soldater, genetiskt omskapade. Men de är inte döda. När de tinar vaknar de till liv för att fortsätta sitt uppdrag - att förstöra New York och avsluta det kalla krig som sedan länge legat begravet. Och bara Malraux kan stoppa dem. Producerat år 2013. Regissör: Sturla Gunnarsson, Skådespelare: Michael Ironside, Gabriel Hogan, Benz Antoine, Dominic Purcell, Adam Beach.
 
00:50 Divergent
Amerikansk science fiction från 2014. I ett framtida Chicago är befolkningen uppdelade efter personlighetstyp, något man bestämt för att behålla fred. Under en dag varje år ska alla 16-åringar testas och välja var de hör hemma. Men för Tris blir det problem. Hennes resultat är ofullständiga. Hon är divergent, något som anse hotfullt i ordningen. Tris väljer att ändå lämna sina föräldrar i De osjälviska för att istället ingå i De tappra. Väl där går alla igenom hårda prov, de bästa stannar kvar – de andra gallras ur och blir falanglösa. Producerat år 2014. Regissör: Neil Burger, Skådespelare: Ashley Judd, Jai Courtney, Kate Winslet, Shailene Woodley, Theo James. (140min)
 
03:10 Kick-Ass 2
Brittisk-amerikansk actionkomedi från 2013. Kick-Ass mod har inspirerat andra medborgare till att bli maskerade hjältar. Han ansluter han sig till ett gäng som leds av Colonel Stars and Stripes. När hobbyhjältarna jagas av Red Mist är det bara den knivskarpa och livsfarliga Hit Girl som kan rädda dem från en säker undergång. Producerat år 2013. Regissör: Jeff Wadlow, Skådespelare: Christopher Mintz-Plasse, Morris Chestnut, Jim Carrey, Aaron Taylor-Johnson, Chloë Grace Moretz. (100min)
 
 
Viasat Film tv tablå, Lördag 2015-04-04
 
04:50 Michael Kohlhaas
Fransk-tyskt drama från 2013. Michael Kohlhaas är en fredlig familjeman och hästhandlare som förändras efter att ha blivit illa behandlad av en slottsherre. Michael bygger en egen armé och beger sig på våldsam hämndturné för att skipa rättvisa. Vann två Cesar i Frankrike. Filmatisering av Heinrich von Kleists klassiska historia från 1500-talets Frankrike. Producerat år 2013. Regissör: Arnaud des Pallières, Skådespelare: Delphine Chuillot, Roxane Duran, David Bennent, Mads Mikkelsen, Mélusine Mayance. (130min)
 
07:00 A case of you
Amerikansk romantisk komedi från 2013. En ung författare försöker imponera på en tjej som han träffar på nätet med en förskönad profil. Men när hon faller för honom och han måste hålla fast vid sin historia blir det riktigt rörigt. Producerat år 2013. Regissör: Kat Coiro, Skådespelare: Keir ODonnell, Busy Philipps, Sienna Miller, Justin Long, Evan Rachel Wood. (120min)
 
09:00 Det regnar köttbullar 2
Amerikansk animerad film från 2013. Flint trodde sig ha räddat världen då han förstörde sin uppfinning: en maskin som gjorde mat av vatten, men som skapade märkliga naturkatastrofer. Nu får han dock reda på att maskinen överlevde – och nu spottar ut märkliga muterade mat-djur. Så Flint måste nu bekämpa tacodiler och andra farligheter för att åter rädda världen. Producerat år 2013. Regissör: Cody Cameron, Kris Pearn, Skådespelare: James Caan, Will Forte, Andy Samberg, Anna Faris, Bill Hader. (120min)
 
11:00 Epic: Skogens hemliga rike
Amerikanskt äventyr från 2013. Sjuttonåriga MK flyttar in hos sin uppfinnarpappa, som är besatt av att hitta ett mystiskt småfolk som han påstår bor i skogen. Det visar sig att folket är verkligt, och MK krymps ner till deras storlek, och hamnar mitt i striden mellan det goda småfolket och de onda insekterna. Producerat år 2013. Regissör: Chris Wedge, Skådespelare: Josh Hutcherson, Colin Farrell, Beyoncé Knowles, Amanda Seyfried. (120min)
 
13:00 Emil & Ida i Lönneberga
Svensk animerad familjefilm från 2013. Emil och hans lillasyster Ida bor med mamma Alma och pappa Anton, drängen Alfred och pigan Lina, på en gård i Katthult. Emil är egentligen en snäll pojke, men det blir ofta fel ändå. Och när det går knas skickar Anton ut honom i snickarboda för att sona sina hyss. Och nu är det dags för hans 325:e besök i boden - och hans 100:e täljda träfigur. Producerat år 2013. Regissör: Lasse Persson, Alicja Björk, Per Åhlin, Skådespelare: Tilda Ramde, Gustav Föghner, Elisabeth Carlsson, Allan Svensson, Astrid Lindgren. (70min)
 
14:10 Peter & the wolf
Brittisk-polsk animerad film från 2006. I utkanten av Rysslands stora skogar, där vargarna härjar, ligger en liten by omgiven av ett högt staket. Här lever Peter med en surmulen farfar som inte låter honom göra som han vill, och framför allt inte bege sig ut i skogen. Han enda vän är en anka. Men så förändras allt då en fågel med bruten vinge landar i deras trädgård. Producerat år 2006. Regissör: Suzie Templeton. (50min)
 
15:00 Hur många kramar finns det i världen?
Svensk dramakomedi från 2013. I Uppföljaren till Hur många lingon finns det i världen möter vi den känslostörde New York-filmaren Max. En dag kontaktas han av barndomsvännen Peter, som erbjuder ett projekt hemma i Sverige - en film om dennes dotter och hennes vänner. Kan mötet med den hypokondriske Peter, hans dotter och den härliga Hanna förändra Max och hans syn på sig själv och omvärlden? Med Glada Hudik-gänget, Vanna Rosenberg, Claes Malmberg och Per Morberg. Producerat år 2013. Regissör: Lena Koppel, Skådespelare: Ellinore Holmer, Maja Karlsson, Mats Melin, Per Morberg, Claes Malmberg. (90min)
 
16:30 Berättelsen om Pi
Amerikanskt äventyr från 2012. Efter ett skeppsbrott driver 16-åriga Pi runt i Stilla havet på en livbåt tillsammans med vilda djur, däribland bengalisk tiger. Det blir en kamp för överlevnad mot alla odds. Producerat år 2012. Regissör: Ang Lee, Skådespelare: Suraj Sharma, Irrfan Khan. (130min)
 
18:40 Divergent
Amerikansk science fiction från 2014. I ett framtida Chicago är befolkningen uppdelade efter personlighetstyp, något man bestämt för att behålla fred. Under en dag varje år ska alla 16-åringar testas och välja var de hör hemma. Men för Tris blir det problem. Hennes resultat är ofullständiga. Hon är divergent, något som anse hotfullt i ordningen. Tris väljer att ändå lämna sina föräldrar i De osjälviska för att istället ingå i De tappra. Väl där går alla igenom hårda prov, de bästa stannar kvar – de andra gallras ur och blir falanglösa. Producerat år 2014. Regissör: Neil Burger, Skådespelare: Ashley Judd, Jai Courtney, Kate Winslet, Shailene Woodley, Theo James. (140min)
 
21:00 Captain America: Return of the first avenger
Amerikansk science fiction från 2014. För Steve Rogers, mer känd som Captain America, är anpassningen till modern tid problematisk. Det handlar inte bara om att uppdatera popkulturella referenser, nu måste den gamle idealisten också lära sig hantera de mer komplexa moraliska problem. När Nick Fury, ledare för SHIELD, dödas finns där ingen han kan lita på. Jo, kanske Black Widow och nya bekantskapen The Falcon. Problemet är att Rogers själv nu blivit stämplad som förrädare av sina egna, samtidigt som en ny fiende, som verkar märkligt bekant, dyker upp. Storartad underhållning. Producerat år 2014. Regissör: Anthony Russo, Joe Russo, Skådespelare: Sebastian Stan, Anthony Mackie, Robert Redford, Scarlett Johansson, Chris Evans. (140min)
 
23:20 Kick-Ass 2
Brittisk-amerikansk actionkomedi från 2013. Kick-Ass mod har inspirerat andra medborgare till att bli maskerade hjältar. Han ansluter han sig till ett gäng som leds av Colonel Stars and Stripes. När hobbyhjältarna jagas av Red Mist är det bara den knivskarpa och livsfarliga Hit Girl som kan rädda dem från en säker undergång. Producerat år 2013. Regissör: Jeff Wadlow, Skådespelare: Christopher Mintz-Plasse, Morris Chestnut, Jim Carrey, Aaron Taylor-Johnson, Chloë Grace Moretz.
 
01:00 Pioneer
Norsk/tysk thriller från 2013. Konspirationsthriller som utspelar sig under tidigt 1980-tal, i inledningen av norska olje-boomen. Enorma olje- och gasfyndigheter upptäcks i Nordsjön och myndigheterna planerar att få oljan iland genom en pipeline på 500 meters djup. Professionella dykaren Petter, besatt av att nå Nordsjöns botten, har disciplinen, styrkan och modet som krävs för detta farliga uppdrag. Men en tragisk olycka förändrar allt. Petter hamnar på en farlig resa, där han tappar kollen på vem som egentligen drar i trådarna. Gradvis inser han att han ligger illa till - och att hans liv är i fara. Producerat år 2013. Regissör: Erik Skjoldbjærg, Skådespelare: Aksel Hennie, Jonathan LaPaglia, Stephanie Sigman, Wes Bentley, Stephen Lang. (110min)
 
02:50 The amazing Spider-Man 2
Amerikansk fantasy-action från 2014. Det är underbart att vara Spider-Man, att kasta sig genom luften och vara hela stadens hjälte. Det är inte lika enkelt att vara Peter Parker. Den inre konflikten ligger åter i bakgrunden då nya hotbilden Electro hotar New Yorks invånare. Samtidigt kompliceras relationen med Gwen i och med att vännen Harry Osborn återvänder. Producerat år 2014. Regissör: Marc Webb, Skådespelare: Jamie Foxx, Dane DeHaan, Colm Feore, Andrew Garfield, Emma Stone. (140min)
 
 
Viasat Film tv tablå, Söndag 2015-04-05
 
05:10 Love & air sex
Amerikansk komedi från 2013. När den härtekrossade Stan flyger till Austin är det mest för att slumpmässigt stöta ihop med sitt ex Cathy. Väl där inser han att deras bästa vänner, Jeff och Kara, också är på väg att göra slut. Snart får alla deras relationer slagsida och med världsmästerskapet i luft-sex i faggorna kan allt hända. Producerat år 2013. Regissör: Bryan Poyser, Skådespelare: Sara Paxton, Michael Stahl-David, Addison Timlin, Ashley Bell, Zach Cregger. (110min)
 
07:00 The rooster of St-Victor
Kanadensisk animerad film från 2014. St-Victors borgmästare är mycket stolt över byns framgångar och den ordning som finns. Och han ger all ära för detta till byns livfulla tupp; en ovanligt högljudd och punktlig tupp som väcker byborna exakt klockan fyra varje morgon – veckans alla dagar. Men vissa bybor har fått nog av allt galande och beslutar sig för att tysta honom. För alltid. Producerat år 2014. Regissör: Pierre Greco, Skådespelare: Anne Dorval, Luc Guérin, Guy Jodoin, Paul Ahmarani, Benoît Brière. (120min)
 
09:00 Frost
Amerikansk animerad äventyrskomedi från 2013. Annas syster, Elsa, föddes med förmågan att skapa is och snö och under en barndomslek hade Elsas krafter nästan ihjäl Anna. När Elsa utav skuldkännslor flyr sitt hem och isolerar sig själv fångar hon kungadömet Arendelle i en evig vinter. Allt oftare fruktar Elsa att hon ska förlora kontrollen över sina krafter och orsaka än mer olycka. Anna, å andra sidan, har inga minnen utav olyckan och ger sig ut på en episk resa för att finna Elsa tillsammans med den robusta bergsmannen Kristoff och hans lojala ren Sven. På resan möter de Everest-liknande förhållanden och den festliga snömannen Olaf. Producerat år 2013. Regissör: Chris Buck, Jennifer Lee, Skådespelare: Jonathan Groff, Josh Gad, Santino Fontana, Idina Menzel, Kristen Bell. (120min)
 
11:00 Sune på bilsemester
Svensk familjefilm från 2013. Sune och hans knasiga familj är tillbaka. Denna gång beger de sig på bilsemester genom Europa. Målet är den by i södra Tyskland där hans föräldrar firade sin bröllopsdag 20 år tidigare. Förutom de vanliga pinsamheterna går det bra. Sune möter en drömtjej (såklart) och Håkan bråkar och Anna blir kär… Men pappa har så klart en egen agenda som har med en värdefull tavla att göra. Producerat år 2013. Regissör: Hannes Holm, Skådespelare: Anja Lundkvist, Julius Jimenez Hugoson, Hanna Elffors-Elfström, William Ringström, Morgan Alling. (100min)
 
12:40 Peter & the wolf
Brittisk-polsk animerad film från 2006. I utkanten av Rysslands stora skogar, där vargarna härjar, ligger en liten by omgiven av ett högt staket. Här lever Peter med en surmulen farfar som inte låter honom göra som han vill, och framför allt inte bege sig ut i skogen. Han enda vän är en anka. Men så förändras allt då en fågel med bruten vinge landar i deras trädgård. Producerat år 2006. Regissör: Suzie Templeton. (50min)
 
13:30 Flygplan 2: Räddningstjänsten
Amerikansk animerad film från 2014. Världsberömda flygplanet Dusty får reda på att hans motor är trött, vilket betyder att hans liv som tävlingsplan är över. Han måste helt enkelt byta bana, vilket leder honom till en flotta modiga, brandbekämpande plan ledda av helikoptern Blade Ranger. De kallas Smoke Jumpers och här ingår även Dipper, starka helikoptern Windlifter och före detta militärtransporten Cabbie. Tillsammans bekämpar de en eld som hotar att förstöra en nationalpark – och Dusty lär sig vad äkta mod är. Producerat år 2014. Regissör: Roberts Gannaway. (120min)
 
15:30 Muppets most wanted
Amerikansk familjekomedi från 2014. Mupparna är på världsturné, säljer ut stora teatrar över Europa. Men snart blir det strul. Constantine, juveltjuv och elak groda - och dessutom en kopia av Kermit - smider planer. Och snart är Kermit i fängelse och Constantine låtsas vara Kermit medan han planerar illdåd. Kan Fozzie, Animal och de andra stoppa den gröna elakingen från att utföra århundradets stöld? Gästas av Ricky Gervais och Tina Fey. Producerat år 2014. Regissör: James Bobin, Skådespelare: Tina Fey, Tony Bennett, Zach Galifianakis, Ricky Gervais, Ty Burrell. (110min)
 
17:20 Tarzan
Tysk animerad film från 2014. John Greystoke Jr är bara en pojke då han följer med sina föräldrar på expedition i Afrika. Men deras helikoter störtar och John är enda överlevande. Han tas om hand om gorillan Kala och hennes flock och får namnet Tarzan. Tiden går, Tazan växer upp – och så en dag möter han Jane Porter. Hon väcker något i honom, längtan efter mänsklig kontakt, och när hon återvänder till djungeln några år senare återtar de kontakten. Men den man hon har med sig är där i andra ärenden: att finna den energikälla Tarzans föräldrar en gång sökte. Producerat år 2014. Regissör: Reinhard Klooss. (100min)
 
19:00 Epic: Skogens hemliga rike
Amerikanskt äventyr från 2013. Sjuttonåriga MK flyttar in hos sin uppfinnarpappa, som är besatt av att hitta ett mystiskt småfolk som han påstår bor i skogen. Det visar sig att folket är verkligt, och MK krymps ner till deras storlek, och hamnar mitt i striden mellan det goda småfolket och de onda insekterna. Producerat år 2013. Regissör: Chris Wedge, Skådespelare: Josh Hutcherson, Colin Farrell, Beyoncé Knowles, Amanda Seyfried. (120min)
 
21:00 Maleficent
Amerikansk-brittiskt familjeäventyr från 2014. En ny version av den välkända sagan Törnrosa. Här möter vi den onda fen innan hon blev ond och kastade en förbannelse över den nyfödda Törnrosa. Till en början är Maleficent en lycklig älva, som förälskar sig i en människa – men som sviker henne och kapar av hennes vingar. Men efter hämnden, efter förbannelsen, lär hon känna den flicka vars olycka hon skapat, ser Aurora växa – och blir hennes vän. Men förbannelsen hägrar, att flickan ska sticka sig på en slända och falla i evig sömn. Inte ens Maleficent själv kan hindra tragedin, eller…. Producerat år 2014. Regissör: Robert Stromberg, Skådespelare: Sharlto Copley, Lesley Manville, Juno Temple, Angelina Jolie, Elle Fanning. (120min)
 
23:00 The amazing Spider-Man 2
Amerikansk fantasy-action från 2014. Det är underbart att vara Spider-Man, att kasta sig genom luften och vara hela stadens hjälte. Det är inte lika enkelt att vara Peter Parker. Den inre konflikten ligger åter i bakgrunden då nya hotbilden Electro hotar New Yorks invånare. Samtidigt kompliceras relationen med Gwen i och med att vännen Harry Osborn återvänder. Producerat år 2014. Regissör: Marc Webb, Skådespelare: Jamie Foxx, Dane DeHaan, Colm Feore, Andrew Garfield, Emma Stone.
 
01:20 Guardians of the galaxy
Amerikanskt science fiction från 2014. Starlord eller Peter Quill som han egentligen heter är en äventyrare som kommer över en värdefull tingest som även krigsherren Ronan vill ha. Ronan vill förinta hela galaxen och Quill slår sig ihop med en grupp udda varelser för att stoppa honom. Gänget består av Rocket, en genetisk modifierad tvättbjörn; Groot, ett vandrande träd; grönhyade och våldsamma Gamora, som växt upp hos Ronan; och Drax, vars hela familj mördats av Ronan. Producerat år 2014. Regissör: James Gunn, Skådespelare: Bradley Cooper, Zoe Saldana, Dave Bautista, Chris Pratt, Vin Diesel. (130min)
 
03:30 A good day to die hard
Amerikansk action från 2013. När John McClanes son Jack försvinner under oklara omständigheter i Ryssland flyger han till Moskva för att hitta honom. Det visar sig att Jack jobbar som CIA-agent, och far och son McClane hamnar i en konflikt med en rysk liga. Producerat år 2013. Regissör: John Moore, Skådespelare: Jai Courtney, Sebastian Koch, Bruce Willis. (100min)
 
 
Viasat Film tv tablå, Måndag 2015-04-06
 
05:10 Maleficent
Amerikansk-brittiskt familjeäventyr från 2014. En ny version av den välkända sagan Törnrosa. Här möter vi den onda fen innan hon blev ond och kastade en förbannelse över den nyfödda Törnrosa. Till en början är Maleficent en lycklig älva, som förälskar sig i en människa – men som sviker henne och kapar av hennes vingar. Men efter hämnden, efter förbannelsen, lär hon känna den flicka vars olycka hon skapat, ser Aurora växa – och blir hennes vän. Men förbannelsen hägrar, att flickan ska sticka sig på en slända och falla i evig sömn. Inte ens Maleficent själv kan hindra tragedin, eller…. Producerat år 2014. Regissör: Robert Stromberg, Skådespelare: Sharlto Copley, Lesley Manville, Juno Temple, Angelina Jolie, Elle Fanning. (110min)
 
07:00 Muppets most wanted
Amerikansk familjekomedi från 2014. Mupparna är på världsturné, säljer ut stora teatrar över Europa. Men snart blir det strul. Constantine, juveltjuv och elak groda - och dessutom en kopia av Kermit - smider planer. Och snart är Kermit i fängelse och Constantine låtsas vara Kermit medan han planerar illdåd. Kan Fozzie, Animal och de andra stoppa den gröna elakingen från att utföra århundradets stöld? Gästas av Ricky Gervais och Tina Fey. Producerat år 2014. Regissör: James Bobin, Skådespelare: Tina Fey, Tony Bennett, Zach Galifianakis, Ricky Gervais, Ty Burrell. (120min)
 
09:00 Flygplan 2: Räddningstjänsten
Amerikansk animerad film från 2014. Världsberömda flygplanet Dusty får reda på att hans motor är trött, vilket betyder att hans liv som tävlingsplan är över. Han måste helt enkelt byta bana, vilket leder honom till en flotta modiga, brandbekämpande plan ledda av helikoptern Blade Ranger. De kallas Smoke Jumpers och här ingår även Dipper, starka helikoptern Windlifter och före detta militärtransporten Cabbie. Tillsammans bekämpar de en eld som hotar att förstöra en nationalpark – och Dusty lär sig vad äkta mod är. Producerat år 2014. Regissör: Roberts Gannaway. (120min)
 
11:00 The lunchbox
Indisk-fransk romantiskt drama från 2013. Mumbai, i västra Indien. Saajan är en ensam änkling på väg mot pensionen. Ila är en olycklig och lika ensam hemmafru. På grund av en felaktig lunchlådeleverans inleder de en relation genom att skicka meddelanden via lådorna och skapar sig så en egen fantasivärld. Producerat år 2013. Regissör: Ritesh Batra, Skådespelare: Nimrat Kaur, Nawazuddin Siddiqui, Irrfan Khan. (120min)
 
13:00 Jack and the cuckoo-clock heart
Franskt animerat äventyr från 2013. Om en man vars hjärta ersattes med en klocka när han föddes. Han skulle slippa känna starka känslor, kärlek, mest av allt, men han kan bara inte hålla sina känslor under kontroll. Producerat år 2013. Regissör: Stéphane Berla, Mathias Malzieu, Röst: Olivia Ruiz, Grand Corps Malade, Mathias Malzieu. (120min)
 
15:00 About time
Amerikansk romantisk komedi från 2013. När Tim fyller 21 år får han av sin far reda på den stora familjehemligheten: Han kan resa tillbaka i tiden. Så Tim börjar återbesöka mindre lyckade sekvenser för att få allt perfekt. Inte bara för sig själv, utan för alla han bryr sig om. Och huvudmålet är att vinna den vackra Marys hjärta. Men kärleken är inte enkel, inte ens om man får hur många chanser som helst. Charmig romcom med lite tårar. Producerat år 2013. Regissör: Richard Curtis, Skådespelare: Bill Nighy, Tom Hollander, Margot Robbie, Domhnall Gleeson, Rachel McAdams. (120min)
 
17:00 Now you see me
Amerikansk thriller från 2013. FBI:s främsta detektiver hamnar i en katt och råttalek med en grupp illusionister som kallar sig the Four Horsemen. Magikerna lyckas utföra en radda smarta kupper inför öppen publik med korrupta affärsmän som offer. Samtidigt försöker FBI förtvivlat förutse vad de ska göra härnäst. Producerat år 2013. Regissör: Louis Leterrier, Skådespelare: Woody Harrelson, Isla Fisher, Dave Franco, Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo. (120min)
 
19:00 Grace of Monaco
Fransk-amerikanskt drama från 2014. Grace Kelly flyttade till Monaco och gifte sig med Prins Rainier. Det är nu sex år efter giftermålet och Hitchcock kommer på besök. Han vill ha tillbaka henne för att göra huvudrollen i hans nästa film, Marnie. Samtidigt utbryter en konflikt mellan det lilla kungadömet och Frankrike och Grace måste välja vem hon vill vara – en Hollywoodstjärna eller Grace of Monaco. Producerat år 2014. Regissör: Olivier Dahan, Skådespelare: André Penvern, Frank Langella, Tim Roth, Nicole Kidman. (120min)
 
21:00 Need for speed
Amerikansk-brittisk action från 2014. Racerföraren Tobeys verkstad ligger illa till. För att rädda jobbet slår han sig ihop med Dino, en rik och arrogant förare. Men av det samarbetet kommer bara olycka, då Dino sätter dit Tobey för ett dödsfall. Men nu är Tobey ute ur fängelset. Och först på agendan är ett farligt lopp som går över hela landet. Men det är hämnden som är bränslet. Need for Need for Speed bygger på ett av de mest framgångsrika dataspelen någonsin, med 140 miljoner spel sålda. Producerat år 2014. Regissör: Scott Waugh, Skådespelare: Imogen Poots, Michael Keaton, Dominic Cooper, Aaron Paul. (130min)
 
23:10 A good day to die hard
Amerikansk action från 2013. När John McClanes son Jack försvinner under oklara omständigheter i Ryssland flyger han till Moskva för att hitta honom. Det visar sig att Jack jobbar som CIA-agent, och far och son McClane hamnar i en konflikt med en rysk liga. Producerat år 2013. Regissör: John Moore, Skådespelare: Jai Courtney, Sebastian Koch, Bruce Willis.
 
00:50 Pompeii
Amerikansk-tyskt äventyr från 2014. Vi befinner oss i den romerska staden Pompeii, strax innan vulkanen Vesuvius ska få sitt berömda utbrott. Milo är en slav som fått nytt liv som framgångsrik gladiator. Cassia är dotter till en rik handelsman – och bortlovad till en korrupt romersk senator. Milo och Cassia möts, blir förälskade. Och medan berget börjar spy ut sin lava måste nu Milo finna sin kärlek och rädda henne från att förintas. Producerat år 2014. Regissör: Paul W S Anderson, Skådespelare: Emily Browning, Kiefer Sutherland, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Kit Harington, Carrie-Anne Moss. (110min)
 
02:40 Twice born
Italiensk-spanskt romantiskt drama från 2012. Ett episkt familje-mysterium blir till ett porträtt av kärlek, lojalitet och moderskapets obrytbara band i krigstid. Producerat år 2012. Regissör: Sergio Castellitto, Skådespelare: Adnan Haskovic, Saadet Aksoy, Pietro Castellitto, Penélope Cruz, Emile Hirsch. (130min)
 
 
Viasat Film tv tablå, Tisdag 2015-04-07
 
04:50 Need for speed
Amerikansk-brittisk action från 2014. Racerföraren Tobeys verkstad ligger illa till. För att rädda jobbet slår han sig ihop med Dino, en rik och arrogant förare. Men av det samarbetet kommer bara olycka, då Dino sätter dit Tobey för ett dödsfall. Men nu är Tobey ute ur fängelset. Och först på agendan är ett farligt lopp som går över hela landet. Men det är hämnden som är bränslet. Need for Need for Speed bygger på ett av de mest framgångsrika dataspelen någonsin, med 140 miljoner spel sålda. Producerat år 2014. Regissör: Scott Waugh, Skådespelare: Imogen Poots, Michael Keaton, Dominic Cooper, Aaron Paul. (130min)
 
07:00 About time
Amerikansk romantisk komedi från 2013. När Tim fyller 21 år får han av sin far reda på den stora familjehemligheten: Han kan resa tillbaka i tiden. Så Tim börjar återbesöka mindre lyckade sekvenser för att få allt perfekt. Inte bara för sig själv, utan för alla han bryr sig om. Och huvudmålet är att vinna den vackra Marys hjärta. Men kärleken är inte enkel, inte ens om man får hur många chanser som helst. Charmig romcom med lite tårar. Producerat år 2013. Regissör: Richard Curtis, Skådespelare: Bill Nighy, Tom Hollander, Margot Robbie, Domhnall Gleeson, Rachel McAdams. (120min)
 
09:00 Jack and the cuckoo-clock heart
Franskt animerat äventyr från 2013. Om en man vars hjärta ersattes med en klocka när han föddes. Han skulle slippa känna starka känslor, kärlek, mest av allt, men han kan bara inte hålla sina känslor under kontroll. Producerat år 2013. Regissör: Stéphane Berla, Mathias Malzieu, Röst: Olivia Ruiz, Grand Corps Malade, Mathias Malzieu. (120min)
 
11:00 Now you see me
Amerikansk thriller från 2013. FBI:s främsta detektiver hamnar i en katt och råttalek med en grupp illusionister som kallar sig the Four Horsemen. Magikerna lyckas utföra en radda smarta kupper inför öppen publik med korrupta affärsmän som offer. Samtidigt försöker FBI förtvivlat förutse vad de ska göra härnäst. Producerat år 2013. Regissör: Louis Leterrier, Skådespelare: Woody Harrelson, Isla Fisher, Dave Franco, Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo. (120min)
 
13:00 American girl: Saige paints the sky
Amerikanskt familjedrama från 2013. Saige ser mycket fram emot nya skolåret - tills hon inser att konst, hennes favoritämne, är borttaget. Till råga på allt verkar det som att hennes bästis, Tessa, hellre hänger med en annan flicka. För stöd vänder sig Saige till sin mormor Mimi, en välkänd konstnär och hästälskare. Ska Saige finna mod att rädda sin älskade konstklass och sin vänskap med Tessa?. Producerat år 2013. Regissör: Vince Marcello, Skådespelare: Alana Gordillo, Mika Abdalla, Kerr Smith, Sidney Fullmer, Alexandra Peters. (120min)
 
15:00 Doktor Proktors pruttpulver
Norsk familjefilm från 2014. Den stundtals galna uppfinnaren Doktor Proktor har av en händelse skapat världens absolut mest kraftfulla pruttpulver. Och när två barn, Lise och Bulle, av misstag provar det inleds på samma gång en ovanlig vänskap och ett storslaget äventyr. Lise och Bulle övertalar Proktor att introducera pulvret för omvärlden, men där finns andra, elakare krafter, som vill sno åt sig av berömmelsen. Producerat år 2014. Regissör: Arild Fröhlich, Skådespelare: Marian Saastad Ottesen, Linn Skåber, Emily Glaister, Eilif Hellum Noraker. (120min)
 
17:00 The angriest man in Brooklyn
Amerikansk dramakomedi från 2014. Alla kan vakna på fel sida ibland, men det gör Henry Altmann varje dag. Han är alltid missnöjd och förbannad på världen och varenda människa i den, och sitter otåligt och väntar på läkarstationen när han äntligen får träffa dr Sharon Gill som även hon har en dålig dag. När hon avslöjar att Henry har ett artärbråck i hjärnan blir han bara ännu argare. Han börjar skrika på Sharon och vill veta exakt hur lång tid han har kvar, och som svar på hans ilska och förolämpningar svarar hon kort och koncist att han har ungefär 90 minuter kvar att leva. När Henry blir chockad och förbannad och lämnar rummet kan Sharon knappt fatta vad hon nyss har gjort, och medan hon ger sig ut på en desperat jakt för att hitta honom och rätta till sitt misstag, bestämmer han sig för att gottgöra alla de människor som han sårat under sitt liv. Producerat år 2014. Regissör: Phil Alden Robinson, Skådespelare: Peter Dinklage, James Earl Jones, Melissa Leo, Robin Williams, Mila Kunis. (120min)
 
19:00 Pompeii
Amerikansk-tyskt äventyr från 2014. Vi befinner oss i den romerska staden Pompeii, strax innan vulkanen Vesuvius ska få sitt berömda utbrott. Milo är en slav som fått nytt liv som framgångsrik gladiator. Cassia är dotter till en rik handelsman – och bortlovad till en korrupt romersk senator. Milo och Cassia möts, blir förälskade. Och medan berget börjar spy ut sin lava måste nu Milo finna sin kärlek och rädda henne från att förintas. Producerat år 2014. Regissör: Paul W S Anderson, Skådespelare: Emily Browning, Kiefer Sutherland, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Kit Harington, Carrie-Anne Moss. (120min)
 
21:00 Lovelace
Amerikanskt drama från 2013. 1972 blev ”Långt ner i halsen” ett fenomen. Det var den första pornografiska långfilm som sattes upp på biograferna. Linda Lovelace blev stjärna. Linda trodde först att hon kommit rätt när hon flydde sin religiösa familj och in i charmiga Chuck Traynors armar. Frihet, sex och stjärnglans. Men det verkliga historien var något helt annat. Fängslande och otäck historia som bygger på Lovelaces egna memoarer, Skärseld. Producerat år 2013. Regissör: Rob Epstein, Jeffrey Friedman, Skådespelare: Sharon Stone, Robert Patrick, James Franco, Peter Sarsgaard, Amanda Seyfried. (120min)
 
23:00 Mama
Spansk-kanadensisk skräckfilm från 2013. Systrarna Victoria och Lilly försvann i skogen samma dag som deras mor mördades. I fem år har deras farbror Lucas och hans flickvän Annabel letat efter dem. Och så, helt oväntat, hittas de i en övergiven stuga. När flickorna så börjar sitt nya liv inser Lucas och Annabel att det inte bara är de två flickorna man bjudit in i sitt hem. Någon, eller någonting, vill fortfarande komma och stoppa om dem på natten. Producerat år 2013. Regissör: Andrés Muschietti, Skådespelare: Nikolaj Coster-Waldau, Isabelle Nélisse, Javier Botet, Jessica Chastain, Megan Charpentier.
 
01:00 Carmen & Babyface
Danskt drama från 1995. Carmen och Adrian är tonårsbror och –syster. Efter deras föräldrars skilsmässa flyttar de båda ut på landet med sin mamma. Här konfronteras de med en livsstil som är helt olik det liv de känner till. Syskonen förändras för alltid av de upplevelser och utmaningar de möter då de försöker anpassa sig till ett nytt liv. Producerat år 1995. Regissör: Jon Bang Carlsen, Skådespelare: Ulla Henningsen, Kai Løvring, Waage Sandø, Sofie Gråbøl, Rasmus Seeback. (120min)
 
03:00 Oblivion
Amerikansk science fiction från 2013. I en avlägsen framtid där jorden inte längre är sig lik är Jack Harper en av de sista robotreparatörerna på planeten. Man befinner sig i slutskedet av en process som går ut på att utvinna alla de tillgångar som finns kvar efter flera decenniers krig med de skräckinjagande motståndare som kallas Scavs. Jacks värld vänds upp och ner när han räddar en vacker främling vars rymdskepp har kraschat på planeten, och hennes ankomst sätter igång ett händelseförlopp som tvingar honom att ifrågasätta allt han vet. Nu ligger mänsklighetens öde i hans händer. Producerat år 2013. Regissör: Joseph Kosinski, Skådespelare: Olga Kurylenko, Andrea Riseborough, Nikolaj Coster-Waldau, Tom Cruise, Morgan Freeman. (120min)
©2013 tv tablå, vad är på tv idag, dagens tv och tv-tablå. (för att se alla tvkanaler och tv tablåer scrolla nedåt).
Viasat Film tv-tablå. TV-tablå för dina favorit kanaler, tv idag och hela veckan. TV idag Viasat Film tablå Viasat Film idag.